Rower górski – co to? Rodzaje rowerów MTB
Rowery górskie są obecnie najpopularniejszym typem jednośladów. Ale nie każdy wie, że pod tą nazwą kryje się więcej niż jeden typ roweru. Przeczytaj ten artykuł, aby dowiedzieć się, jaka jest różnica między rowerem górskim a MTB oraz jak wybrać odpowiedni sprzęt.
Czy rower górski i MTB to to samo?
Nazwa „rower górski” nawiązuje do terenowego charakteru jednośladu i angielskiej nazwy Mountain Terrain Bike (w skrócie MTB). W tym kontekście można powiedzieć, że rower MTB to rower górski. Widoczna jest jednak różnica w podejściu do używania tych nazw w handlu i w światku kolarskim.
Trudno spotkać kolarza górskiego – nawet amatora – który powie, że jeździ na rowerze górskim. Brakuje także zawodów na rowerach górskich. Istnieją natomiast maratony i ultramaratony MTB oraz zawody w kolarstwie górskim.
Przeczytałeś definicję i nadal nie wiesz, czy wybrać rower MTB, czy górski? W kategorii MTB naszego sklepu znajdziesz górskie rowery MTB.
Zobacz też:
Jakie są różnice między rowerami MTB a Dirt?
Rowery typu Dirt to połączenie rowerów górskich i BMX. Nie posiadają tylnej amortyzacji, mają mniejsze koła niż rowery MTB (w Dirtach jest to obecnie najczęściej 26 cali) i często pedały platformowe charakterystyczne dla rowerów BMX. Rowery te nie posiadają też przerzutek. Do MTB przybliża je natomiast prosta kierownica i kształt ramy. Różnice między rowerami Dirt, MTB i BMX możesz porównać w sklepie Tabou.

Rodzaje rowerów górskich
Ostatnimi czasy na rynku pojawiło się wiele rodzajów rowerów MTB. Choć wszystkie nadają się do jazdy w terenie, to poszczególne rodzaje mają specyficzne przeznaczenie. Obecnie wyróżnia się rowery górskie:
- Downhill – zjazdowe; · Enduro – uniwersalne rowery z dobrej jakości komponentami; · All mountain – uniwersalne rowery do terenu mieszanego, mniej wytrzymałe, ale lżejsze i zwinniejsze.
- Trail – stworzony z myślą o turystyce górskiej i jeździe po ścieżkach. Geometria roweru oraz mniejsze skoki zawieszenia pozwalają na szybką techniczną jazdę nawet w ciasnych skrętach;
- XC – najczęściej spotykany typ roweru w kolarstwie górskim – profesjonalnym i amatorskim;
- Rower Dirt – wyspecjalizowany rower do skakania na chopach i kręcenia trików w powietrzu;
- E-bike MTB.
Z powyższych rodzajów można wybrać dwa, które są najpopularniejsze wśród osób, które decydują się na zakup roweru: Enduro i XC. Istnieją także hybrydy, które łączą w sobie cechy roweru szosowego i górskiego, czyli rowery gravelowe lub rowerów MTB i BMX, czyli wspomniany DIRT. Taką hybrydą jest między innymi rower dirtowy Tabou Tabspin.
Rowery typu Downhill
Rower downhillowy to rower górski zaprojektowany do jazdy w najbardziej ekstremalnym i wymagającym terenie. Rowery te są przeznaczone do pokonywania stromych zjazdów, skoków, dropów i innych technicznych przeszkód, z którymi inne rowery górskie mogą sobie nie poradzić.
Główne cechy roweru downhill to:
- Pełne zawieszenie z dużym skokiem (zazwyczaj 200 mm).
- Nisko osadzony środek ciężkości zapewniający stabilność podczas jazdy z dużą prędkością.
- Sztywna rama wykonana z wytrzymałych materiałów, takich jak aluminium lub karbon.
- Duże koła o średnicy 26 lub 29 cali.
- Mocny napęd z dużym przełożeniem, który umożliwia szybkie pokonywanie zjazdów.
- Mocne hamulce na dużych tarczach.
Rowery downhillowe są wykorzystywane w zawodach w kolarstwie zjazdowym, a także w rekreacyjnej jeździe po górach. Są to rowery, które wymagają od rowerzysty odpowiedniej techniki i kondycji. Zazwyczaj są one droższe niż inne rowery górskie, ponieważ wykonuje się je z wytrzymałych materiałów i wyposaża w specjalistyczne komponenty.
Enduro rowery
Enduro to odmiana kolarstwa górskiego, która łączy w sobie cechy jazdy zjazdowej i cross-country. Rowery Enduro mają pełne zawieszenie o skoku od 140 do 180 mm, dzięki czemu zapewniają komfort i kontrolę podczas jazdy po nierównym terenie. Są również stosunkowo lekkie i zwrotne, co pozwala na pokonywanie stromych podjazdów.
Enduro to świetny wybór dla osób, które chcą jeździć po różnorodnym terenie. Sprawdzą się zarówno na szlakach turystycznych, w trakcie zjazdów i podjazdów oraz podczas zawodów Enduro.
Oto niektóre z głównych cech rowerów Enduro:
- Pełne zawieszenie o skoku od 140 do 180 mm.
- Lekka rama wykonana z aluminium lub włókna węglowego.
- Zwrotna geometria zapewniająca dobrą kontrolę.
- Mocny napęd.
Rowery Trailowe
Rowery trailowe to rodzaj rowerów górskich, który charakteryzuje się wszechstronnością i adaptacją do szerokiego zakresu terenu. Zostały one zaprojektowane do radzenia sobie zarówno z podjazdami, jak i zjazdami. Posiadają zawieszenie o skoku od 120 do 140 mm. Dzięki temu są dobrym wyborem dla rowerzystów, którzy chcą eksplorować różne szlaki, w tym trudne szlaki backcountry.
Rowery te zazwyczaj mają pełne zawieszenie, co oznacza, że zarówno przednie, jak i tylne koła są amortyzowane. Rowery trailowe zazwyczaj są też wyposażone w lekką ramę i stosunkowo stromy kąt rury podsiodłowej, co ułatwia wspinanie się pod górę.
Mają one również wystarczający skok zawieszenia, aby poradzić sobie z trudnymi zjazdami. Stosunkowo duży kąt nachylenia rury sterowej (widelca) daje im większą stabilność przy dużych prędkościach. Wysunięte do przodu koło jest też bardzo charakterystyczną cechą tego rodzaju rowerów górskich.
MTB Cross Country XC
Rowery MTB XC, czyli cross-country, to jeden z najpopularniejszych rodzajów rowerów górskich. Są przeznaczone do jazdy po ścieżkach i trasach cross-country, które zazwyczaj są gładkie i niezbyt wymagające. Posiadają one lekkie, sztywne ramy, widelce o małym skoku do 100 mm i szeroki zakres przełożeń.
Taka konfiguracja pozwala na wykorzystywanie roweru XC na maratonach i ultramaratonach, w kolarstwie górskim, a także turystyce. Klasyczny rower MTB XC znajdziesz w naszym sklepie pod nazwą Tabou Blade.

Rowery Dirt
Rower Dirt to rodzaj roweru górskiego, który został specjalnie zaprojektowany do jazdy po skateparkach, robienia akrobacji na schodach, murkach, poręczach oraz płaskiej powierzchni, a także skakania po wybiciach usypanych z ziemi zwanych dirtami.
Rama roweru Dirt jest bardzo wytrzymała – zazwyczaj aluminiowa lub stalowa. Widelec jest amortyzowany, a koła zazwyczaj mniejsze niż w przypadku innych rodzajów rowerów, co ma ułatwić wykonywanie trików. W tego typu rowerach stosuje się zazwyczaj hamulce hydrauliczne, aby zagwarantować pewne hamowanie.
Rowery dirt to świetny sposób na aktywne spędzanie wolnego czasu. Pozwalają na wykonywanie akrobacji i trików, które zapewniają dużą dawkę adrenaliny i emocji. Rowery te są również dobrym wyborem dla osób, które chcą rozpocząć przygodę z jazdą BMX. Dobrym rozwiązaniem jest rower naszej marki Tabou Tabspin, który możesz kupić już za około 2700 zł.
Na co zwracać uwagę przy zakupie roweru MTB?
Biorąc pod uwagę różnorodność rodzajów rowerów MTB wybór zawsze powinien być podyktowany własnymi potrzebami. Zakładając jednak, że szukasz uniwersalnego sprzętu dla siebie lub swojego dziecka, zwróć uwagę na następujące parametry:
- Rodzaj roweru – najczęściej wybierane są Enduro lub XC.
- Rozmiar ramy – powinien być dopasowany do wzrostu i stylu jazdy.
- Waga roweru – przyzwoite rowery ważą 10 do 14 kg.
- Podzespoły – w lepszych modelach rowerów górskich znajdują się części z serii Shimano Deore lub XT.
- Amortyzacja – warto zastanowić się, czy potrzebna jest pełna amortyzacja roweru, czy wystarczy przednia.
Ostatnim kryterium będzie cena, która powinna być dostosowana do Twoich wymagań i budżetu. Pierwszy rower nie musi być drogi, ale powinien zapewnić komfort, który sprawi, że polubisz jazdę na jednośladzie.
Jakie typy amortyzacji są dostępne w rowerach MTB?
Podczas wyboru roweru warto zwrócić uwagę na amortyzację. Standardem w rowerach MTB jest amortyzowany widelec. Wybór tzw. fulla, czyli roweru z pełną amortyzacją zależy od oczekiwań i potrzeb. Przydaje się ona w ciężkim terenie, ale nie jest pożądana podczas maratonów. Jeśli jednak jeździsz na niewielkich dystansach, do pracy lub w okolicznym lesie, to wybór będzie opierał się tylko i wyłącznie na Twoich preferencjach.
Można zauważyć, że fulle są zauważalnie droższe, a rower hardtail z amortyzowanym widelcem można kupić zauważalnie taniej lub w podobnej cenie, ale ze znacznie lepszym osprzętem. Wybierając rower górski z amortyzacją zwróć też uwagę na rodzaj amortyzatora. Tańsze modele mogą mieć amortyzatory sprężynowe, które nie są najlepszym rozwiązaniem. Dobry rower MTB będzie posiadał amortyzator olejowo-powietrzny. Pozwala on na szeroki zakres regulacji, choć wymaga regularnego serwisu.